Ayres terápia (DSZIT - Dinamikus Szenzoros Integrációs Terápia)
3-12 éves korú gyerekeknek ajánlott terápia, egyéni vagy kiscsoportos formában. A foglakozások a gyerekek spontaneitására építenek.
Az egyéni órákon a terapeuta biztonságos környezetet teremt a gyermeknek, melyben bátran kísérletezhet és szabadon játszhat a terapeuta által kikészített eszközökön és helyzetekben. A terapeuta csupán kíséri a gyermeket, vigyáz rá, és részt vesz játékában, melyet a közös cél irányába terel. Az egyéni órák lehetőséget adnak a gyermekben éppen zajló belső történések, feszültségek megélésére, kijátszására, feldolgozására.
A csoportos órákon 2-5 gyermek vesz részt. Cél az idegrendszer érlelése - ezt speciális eszközök segítségével érjük el. Nincs kényszer, csupán motiválás és támogatás. Az órákon nagyon sok egyensúlyi és tapintási ingert kapnak a gyerekek, melyek intenzitása olyan tempóban nő hétről-hétre, ahogyan ezt a gyerekek képesek befogadni. Az akadálypályákon, hintákon és egyéb fejlesztő eszközökön észrevétlenül fejlődik figyelmük, érzékelésük, észlelésük, továbbá pontosabb képet kapnak önmagukról és környezetükről, ezáltal tájékozódásuk is stabilabbá válik. Az Ayres terápia kihat a gyermek egész személyiségének fejlődésére.
Kiváló terápia lehet az Ayres a következő esetekben:
-
tanulási zavar, figyelemzavar, magatartásproblémák esetén
-
megkésett beszédfejlődésnél és beszédzavarokat mutató gyerekeknél
-
koraszülötteknél
-
ügyetlen, rossz mozgáskoordinációjú gyerekeknél
-
gyerekeknél, akik kerülik az érintést, összerezzennek bizonyos hangokra, zajokra vagy épp ellenkezőleg, túl sok hallási és érintési ingert keresnek (autista vagy visszahúzódó gyerekeknél)
-
értelmileg akadályozott, mozgássérült és halmozottan fogyatékos gyerekek esetében
-
szorongó gyerekeknek segíthet megnyílni, ha társas kapcsolataikban sikertelenek
-
finom kézmozgásokban – például írásban – ügyetlenek számára
-
hiperaktív vagy éppen túlságosan passzív gyermekek számára
Jelentkezés: Mohos-Pálfay Veronika, +36 20 462 6230
Alapozó terápia
Az Alapozó terápia egy speciális módszer a gyermeki idegrendszer mozgásos érzékszervi fejlesztésére. 5-14 éves korig ajánlott.
Nagyon jó eredményeket érhetők el az iskola előtti és a kisiskolás években, elősegíthetjük gyermekünk sikeres iskolakezdését, majd iskolai beválását. Ha az óvodai és kisiskolás évek alatt felismerjük, hogy a gyermek veszélyeztetett a tanulási zavar területén, akkor az Alapozó terápia segítségével a nem tökéletesen funkcionáló idegrendszeri területek működése a pontosan kidolgozott, egymásra épülő gyakorlatok, feladatsorok segítségével korrigálható.
A nagymozgások, a rugalmasság és az egyensúly tudatosan felépített fejlesztése a gyermek egész személyiségére, viselkedésére, szociális kapcsolataira hatást gyakorol.
Jelentkezés: Ujvári Vera, +36 20 445 5249; Ujvári Ágota, +36 30 554 8388
Online szülőkonzultáció
Mi a szülőkonzultáció célja? Egyfelől a szakember ismereteket, útmutatást nyújt a szülők számára a nevelési kérdésekben, gyakorlati eszközökkel gazdagítja a szülők eszköztárát, másfelől elfogultság és ítélkezésmentesen támogatja a szülőket a nehezebb időszakok átvészelésében. A saját nevelési stílus felismerésével, a hozott minták tudatosításával könnyebben visszaállítható a gyermekek és a család életében a vágyott egyensúly.
Mikor érdemes igénybe venni? A hozott probléma és a gyermek fejlődéstörténetének ismeretében sokszor kirajzolódik, hogy a gyermek pszichológiai támogatása helyett inkább szülőkonzultációra van szükség, mert olyan nevelési kérdésről vagy élethelyzetből fakadó problémáról van szó, mely leghatékonyabban a szülőkkel való beszélgetések során oldható meg.
Kinek ajánlható? Valójában minden szülő számára hasznos lenne, ha rendszeres időközönként rá tudna tekinteni a saját szülői működésére, és megkereshetné magában a válaszokat a nevelés során aktuálisan felmerülő kérdésekre.
Jelentkezés: Horányi Bori, +36 70 327 8997, +43 677 64738372
Gyógypedagógiai fejlesztés
Egyéni részképesség-fejlesztő gyógypedagógiai foglalkozás, tanulási nehézségek (diszlexia/diszgráfia, illetve ezek gyanúja) esetén.
Fejlődéssel kapcsolatos kérdéseket, készségfejlesztést középpontba helyező tanácsadás.
Jelentkezés: Földiné Koczka Krisztina, + 36 30 773 8621
Dévény Speciális manuális technika Gimnasztika Módszer (Dévény torna)
A megfelelő fej-törzskontroll és egyensúly megléte elengedhetetlen feltétele a harmonikus, ügyes mozgás kialakulásának. Ennek elsajátítása újszülött korban az első fejfordításokkal, fejemelésekkel kezdődik, és tart a fejlődés során az iskolaérettség eléréséig. A csecsemők fejlődése egyéni ütemben és intenzitással zajlik, de fontos, hogy az önálló járásig minden fejlődési szakaszon a megfelelő sorrendben haladjon át a baba. Legyen ideje minden szakasz begyakorlására, ne maradjon ki egyetlen mozgásforma sem. Ez teszi lehetővé, hogy a csecsemőkori reflexek a kellő időben aktiválódjanak, a gyakorlás során integrálódjanak, majd végül gátlás alá kerüljenek, átadva helyüket az akaratlagos mozgásoknak. Mindehhez érett idegrendszerre, és a külvilág ingereire is szükség van.
A terápia során a manuális kezeléssel, aktív-passzív mozgatással, egyensúly fejlesztéssel, otthoni gyakorlatokkal és játékos feladatokkal segítjük az idegrendszer érését. Az éppen aktuális állapothoz igazítjuk a feladatok mennyiségét, intenzitását. A még fejlődő idegrendszer számára a túl sok inger ugyanolyan megterhelő lehet, mint amennyire hatástalan a túl kevés. Ezért átbeszéljük az otthoni eszközök (Bobath labdák, hinták, hordozók, babakocsik, pihenőszékek, járássegítők, hasalópárnák, fejlesztőjátékok…) használatát, esetleg kerülését.
A mozgásfejlesztés során a cél a lehető legjobb fej- és törzskontroll kialakítása, hogy az önálló, magabiztos mozgás öröme segítse a babát a világ, és saját képességeinek felfedezésében.
Segítséget nyújtok azoknak a babáknak is, akik ortopédiai, vagy idegrendszeri sérülés miatt küzdenek kontraktúrákkal vagy izomtónus problémákkal. Külön arc- és szájkezelést a szopási, rágási és beszédproblémák esetén szoktam végezni.
A kezelések során számomra nagyon fontos, hogy a babák egyáltalán ne, vagy csak a lehető legkevesebb fájdalmat, kellemetlenséget éljék át. A foglalkozás során a szülőknek bármikor lehetőségük van a baba megnyugtatására.
Jelentkezés: Ujvári Vera, +36 20 445 5249
Borsófőzde
Zenés/mondókás- mozgásos csoport (féléves kortól 3 éves korig) kettős vezetéssel
Körben-ölben-ülős énekekkel, mondókákkal, játékokkal kezdjük a foglalkozást. A közös éneklés felszabadító, közösségépítő erejét élvezzük hétről hétre mi anyák, és ebben osztoznak a gyerekek is.
Örülünk, ha az énekek, mozdulatok, csikizések, összekacsintások, haza is vihetők, új színfoltjaiként a szülő-gyerek kapcsolódásnak. Anya (vagy apa, nagyszülő) öléből felállni, sétálgatni, esetleg
megszeppenve, sírásból indulva lassan feloldódni (akár több alkalom alatt) nem szokatlan. A közösség befogadó, nem elvárás a tökéletes gyerek/szülő. :-)
Az énekek után „akadálypályák”, mozgásra buzdító játékok, eszközök kerülnek elő. Gyógytornász-Dévény terapeuta kolléganőnk a korosztály sokrétű és intenzív mozgásfejlődését támogatva,
reflexkorrekciós szemlélettel választ feladatokat. A pályákon a kisgyereket a szülő kíséri, „a la carte” választható, hogy mivel foglalkoznak. Ugyanakkor a kínálat lehetővé teszi, hogy új kihívások érhessék a gyermeket, rálássunk esetleges elmaradásokra. (Ezek kapcsán lehet a jelenlévő szakemberekkel röviden egyeztetni az esetleges további tennivalók ügyében.)
Az alkalom végén újra a zene, az ének veszi át a főszerepet: közös játékkal, majd rövid gyertyafényes elcsendesedéssel zárjuk az együttlétet.
A csoportba várjuk azokat is, akik szeretnének velünk megismerkedni, körülnézni a Mentaházban. A későbbi közös munkát/ fejlesztést sokat segíti, ha a kisgyermeket már csoportban is láttuk. Beszédfejlődés késése (vagy az ennek kapcsán felmerülő bizonytalanság) esetén is ajánljuk, hogy találkozzunk a Borsófőzdében.
Az alkalmak 60 percesek, tornához kényelmes ruha és tappancsos zokni (vagy akár mezítláb) ajánlott.
Jelentkezés:
Tringerné Ujvári Veronika, gyógytornász - DSGM terapeuta,+ 36 20 445 5249
Földiné Koczka Krisztina, Integrált szülő/csecsemő konzulens, gyógypedagógus, + 36 30 773 8621
Integrált szülő - csecsemő/kisgyermek konzultáció (ISZCS)
Egy kisgyermek születésével (akár többedik gyermek esetén is) olyan időszak veszi kezdetét a család életében, amely az új élet örömei mellett jócskán tartogat kihívásokat, sőt időről időre nehezen megválaszolható kérdéseket is.
A tanácstalanságot, bizonytalanságot fokozhatja, a környezetünkben burjánzó információk sokasága. Az utóbbi évtizedekben nagy változás következett be a kisgyermekkorról való gondolkozásban. Aki jó szülő szeretne lenni (márpedig ki nem…?) számtalan ötlet és tanács között igyekszik megtalálni az igazit.
Ez még akkor sem könnyű, ha minden békésen zajlik a gyerekszobában. Ha pedig egy olyan időszakba kerülünk, ahol a gyermek viselkedése érthetetlenné válik (miért ébred olyan sokszor, miért kell olyan hosszan altatni?, nem fogadja el a hozzátáplálást…, nem fogad el új ízeket…, normális e , hogy ennyire akaratos? stb.), nehéz megélni a szülői kompetencia érzését.
Az ISZCS szakmai háttere azzal a céllal jött létre, hogy a korai életkorban segítse a szülő-gyermek kapcsolatot, a regulációs nehézségek megoldását. Mivel a csecsemő, a kisgyermek szüleivel való szoros kötődésben él, ők tudnak a legtöbbet tenni a felmerülő nehézségek megoldásában. Ebben a folyamatban dolgozik velük a konzulens: a találkozások alkalmával segít az aktuális helyzet
feltérképezésében, a célok, lehetőségek megfogalmazásában, konkrét teendők megbeszélésében.
A szülő- csecsemő konzultációknak a babák/ kisgyermekek is aktív résztvevői. A felnőttek beszélgetésében nem kell részt venniük, nem vizsgáljuk őket. Szabadon játszhatnak, vagy maradhatnak a szülei közelében-ahogy jólesik. Viselkedésükkel maguk is reagálnak az aktuális témákra.
Gyakran felmerül a kérdés: szabad e a gyerekek előtt problémákról beszélni? A gyerekek jól ismerik a hozott témát, nehézséget, hiszen ezek nap mint nap felmerülnek otthon, átélik azok feszültségét, szüleik érzéseit, szorongásait ezekkel kapcsolatban. Segítség lehet tehát számukra, hogy az otthon tapasztalt érzések itt megfogalmazódnak. A panaszok aktív megoldáskeresésbe fordulnak és ez feszültségoldó hatású- gyermek és szülő számára egyaránt.
A konzultáció során leggyakrabban felmerülő témák:
- várandósság/szülővé válás kísérése, készülés a baba érkezésére
- párkapcsolati kihívások a szülővé válás útján
- szülésélmény feldolgozása
- alvási, altatási nehézségek
- sírás, megnyugtatás
- evésproblémák : szoptatásnál, cumisüvegből való etetésnél és/vagy - hozzátáplálás során felmerült nehézségek
- önálló étkezés
- „válogatósság”(ízek, állagok, márkák bűvöletében)
- nehéz élethelyzetek : válás, egyedülálló szülőség, betegség a családban „Covid”-gyerekek
- testvérféltékenység
- dackorszak
- bölcsődei, óvodai beszoktatás
- szobatisztaság, székletvisszatartás, pelenka elhagyása
Várjuk a családokat, szülő-gyermek párokat akár egy aktuális feszítő probléma, akár az újragondolás- útkeresés kapcsán.
Gyeremekágy idején, a szülés utáni első három hónapban, a család otthonában is van lehetőség konzultációs találkozásra.
Nagy távolság, egyéb akadályoztatás miatt egyéni megbeszélés alapján tudunk online találkozni. Az online alkalmak szülőkonzultációk, a szülők megélésével a fókuszban, a gyermek jelenlétével ilyenkor nem tudunk dolgozni.
Jelentkezés: Földiné Koczka Krisztina, integrált szülő-csecsemő/kisgyeremek konzulens, gyógypedagógus, +36 30 773 8621, koczkakr95 gmail.com
Homloklebeny terápia
A homloklebeny (prefrontális cortex) agyunknak az a része, amely felelős a gondolkodásért, a tervezésért, a problémamegoldásért, az érzelmeink-indulataink szabályozásáért valamint a bejövő ingerek osztályozásáért.
A homloklebeny-terápiát arra fejlesztették ki, hogy segítsen kialakítani-kibontani azon képességeket/készségeket, amik elengedhetetlenek ahhoz, hogy a gyermekek (és felnőttek) az iskolai feladatokban (az "életben") megfelelően teljesítsenek. Olyan strukturált gyakorlatokat tartalmaz, melyekkel jelentősen javíthatjuk agyunk teljesítőképességét, rendszerező képességét, a tervezés és ítéletalkotás hatékonyságát, a koncentrációt és az érzelmi stabilitást.
Ha nem foglalkozunk az agyunk karbantartásával, akkor - a testünk többi részéhez hasonlóan - renyhévé, lustává válik, teljesítőképessége csökken. A homloklebeny-terápia során megtanítjuk a résztvevőket arra, hogy egyidőben több dologra is képesek legyenek figyelni vagy figyelmüket a külső ingerek kizárásával egy dologra összpontosítani. A program során a mozgást, a beszédet és a gondolkodást kötjük össze olyan gyakorlatokkal, amelyek a homloklebeny területét intenzíven ingerlik és fejlesztik.
A terápia hatására jelentősen javul a memória, a figyelem, a mozgás összerendezettsége, valamint fejlődik a testi-lelki egyensúly és rugalmasság. A gondolkodási folyamat összetettsége megnő, fokozódik a kreativitás. Képesek leszünk gyorsabban, hatékonyabban változni és változtatni, igazodni a váratlan eseményekhez. Ez az idegrendszeri újrarendeződés segíthet abban, hogy a fent említett területek a lehető legharmonikusabban, nagy hatásfokkal működjenek, hozzásegítve a klienst a könnyebb, energikusabb, sikeresebb élethez.
9-től 99 éves korig mindenki számára hatékony segítség lehet, aki az említett területeken fejlődni szeretne. A terápia szükség esetén online is elérhető.
Jelentkezés: Ujvári Vera, +36 20 445 5249; Ujvári Ágota, +36 30 554 8388
egyéni online: Horányi Bori, +36 70 327 8997, +43 677 64738372
MentaSéta
Gyermeked számára te vagy a legjobb szülő. A legfontosabb személy, akihez kapcsolódhat. Figyelsz rá, érzékeled az igényeit, elkötelezetten és tudatosan vagy jelen az életében.
Előfordulhatnak olyan időszakok, amikor úgy érzed, hogy ezeknek a képességeknek nem vagy birtokában. Ez nem azt jelenti, hogy valami nem stimmel veled.
Annyit jelent, hogy valami nincs a helyén.
Nem könnyű észrevenni, hol lehet a hiba.
Annak ellenére, hogy mindent megteszel, a problémák nem múlnak el, egyre súlyosabb, zavaróbb formában jelentkeznek. A gyermeked nyugtalan, nem figyel, nehezen alszik, esetleg dühkitörései vannak. Nem fogad szót, panaszkodnak rá az oviban vagy az iskolában. A tanulásban a képességeihez képest gyengén halad. Bezárkózik, lóg a telefonján, semmi nem érdekli.
Valami elakadt és tanácstalan vagy, hogyan tovább.
Beszélgetsz hasonló korú gyerekeket nevelő szülőkkel és úgy érzed, másoknak sokkal jobban megy.
Szakirodalmat olvasol, egyre több új jelenséget, diagnózist, elméletet ismersz meg, kezdesz tisztában lenni a fejlődéstudományok alapvetéseivel, kötődéselméletekkel és reflexekkel, mozgásformákkal, részképességekkel és sokféle terápiás módszerrel, de nem leszel jobban a tudástól.
Szeretnéd „csak” szeretni a gyerekedet – és nem látod őt szerethetőnek.
Ilyen helyzetekben segíthet néhány beszélgetés egy szakemberrel.
Pszichopedagógus-gyermekterápiás konzulensként, gyógypedagógusként és hatgyermekes anyaként sok nehéz helyzetet láttam. Tapasztalatom szerint már néhány fókuszált beszélgetés, konzultáció is átsegíthet családokat az aktuálisan megoldhatatlannak tűnő időszakokon.
Miért séta?
Az ókorban már Szókratész is páros sétára küldte tanítványait azzal a céllal, hogy végiggondoljanak, elvégezzenek egy feladatot.
Kirkegaaard, a dán filozófus a 19. században ezt írja: „Mindennap megajándékozom magam egy sétával, és kisétálom magamból a betegségeket. Legjobb gondolataim séta közben jutottak eszembe.”
A séta segít rendezni a gondolatainkat, tisztán látni, új nézőpontból tekinteni a nehézségekre. A friss levegő, a természet szépsége, a természetes fény megnyugtat, a változatos környezet új ötletekre inspirál.
Két ember beszélgetéssel eltöltött sétája egészen más, mint mikor valaki magányos baranoglásra indul. Gyaloglás közben megszűnik a hierarchia, a közös esztétikai és mozgásos élmény építi a kapcsolatot a beszélgetőpartnerek között.
Walking Coaching – Nyugat Európában nem ismeretlen már ez a kifejezés, itthon még kevesen használjuk.
Esetünkben sétáló szülőkonzultációt jelent, szakember és szülő közös elmélyülését, megoldáskeresését egy gyermekkel, neveléssel, fejlődéssel kapcsolatos témában.
Hol sétálunk?
Két gyönyörű helyet ajánlok a sétánkra.
Hétvégi időpontokban Pannonhalmán, az Apátság közvetlen közelében, olyan „titkos” utakon, ahol szinte senki nem jár. Érintetlen erdőben, tágas réteken visz az utunk, a dombtetőn elénk táruló táj szépsége, tágassága is segíti, hogy új nézőpontokat találjunk a szorongató kérdésekkel kapcsolatban, melyekkel elindultunk.
Hétközben Bécsben sétálhatunk. A város parkjai, a közeli erdők mind-mind gyönyörű helyszínei lehetnek beszélgetéseinknek. Ha esik, beülhetünk egy kávézóba is melegedni a séta után.
Természetesen ha van kedvenc saját sétálóhelyed, mehetünk arra is.
Abban az esetben is sétálhatunk együtt, ha földrajzilag távol vagyunk egymástól. Mindketten ott sétálunk, ahol vagyunk és a telefonunk az, ami összeköt bennünket.
Régi tapasztalat, hogy a telefonos beszélgetés séta közben ugyanolyan jól működhet, mint a személyes – néha, meglepő módon még jobban is!
Mire számíthatsz?
-
Mielőtt sétálni indulunk, egy előre megbeszélt időpontban telefonon egyeztetünk. Egy kb. 15 perces beszélgetésben előkészítjük a közös munkánkat.
-
A séta alatt teljes figyelmet kapsz, minden gondolatodat, érzésedet, félelmedet elmondhatod a gyermeked problémájával kapcsolatban.
-
Észrevételeimmel és kérdéseimmel támogatlak abban, hogy a saját nézőpontodból kisebb-nagyobb mértékben elmozdulhass, jobban megértsd a gyermeked helyzetét.
-
Lehetőséged lesz minden kérdésedet feltenni – „ mi van, ha…” és „ igen, de…” :-)
-
Olyan konkrét, gyakorlati tanácsokat kaphatsz, melyek számodra elfogadhatóak, a ti élethelyzetetekhez igazítjuk a megoldási terveket.
-
Kis lépésekben haladunk, rendszeresen visszatekinthetünk az eredményekre, módosíthatunk, továbbléphetünk.
Ha szeretnél MentaSéta időpontot kérni, keress az elérhetőségeimen:
Horányi Bori, +36 70 327 8997, +43 677 64738372
Pszichológiai konzultáció
Felnőtteknek
-
ha önismeretét mélyítené,
-
ha konfliktusait szeretné hatékonyabban megoldani,
-
ha kérdései, kételyei vannak önmagával vagy a kapcsolataiban tapasztalt
-
működésmódokkal összefüggésben
-
ha változást szeretne elérni, de még nem látja, hogyan,
-
ha családi vagy egyéni krízist él meg,
-
ha a párkapcsolatával vagy a gyerekneveléssel kapcsolatban merülnek fel kérdései
keressen bizalommal!
Serdülőknek
-
ha szeretnéd jobban érteni, ki is vagy és hogyan működsz,
-
ha elbizonytalanít a sok változás körülötted,
-
ha konfliktusokat élsz meg a kapcsolataidban,
-
ha szorongást tapasztalsz,
-
ha bizonytalan az önértékelésed,
-
ha tanácstalan vagy,
keress bizalommal! 18 év alattiak az első alkalommal általában egy gondviselőjükkel jelennek meg, ilyenkor együtt beszéljük át a konzultációk menetét, kereteit, a titoktartási kötelezettséget.
Ha a gyerek
-
szorong,
-
indulatkezelési nehézségei vannak,
-
beilleszkedési gondja adódik,
-
testvérféltékenységet él meg,
-
pszichés eredetű testi tüneteket mutat
-
tartósan megváltozik a viselkedése (evés, alvás, játék, kapcsolatok)
érdemes felkeresnie! Egy kezdő szülőkonzultáció után (amely során átbeszéljük az aktuális nehézségeket és a gyermek addigi fejlődését) a feltáró szakasz általában 4-5 alkalomból áll: ennek során beszélgetés, megfigyelés, játék, rajzok és más projektív tesztek alapján mélyebben megismerem a gyereket és tüneteinek pszichodinamikai hátterét. Az alkalmak során kiépül a bizalom, ami a gyógyító kapcsolódás alapfeltétele. A szülőknek biztosított visszajelző konzultáción beszámolok az általam tapasztaltakról és megbeszéljük a segítségnyújtás további menetét, módját (lezárás, további foglalkozások javaslata vagy továbbirányítás).
Jelentkezés: Tomka Borbála, +36 70 770 6808
Sürgősségi szülőkonzultáció / Szülői "elsősegély"
Ez a különleges lehetőség azoknak a szülőknek szól, akikkel már kapcsolatban vagyunk. Előfordul, hogy a konzultációs folyamat közben vagy később adódik egy váratlan szituáció, amiben eszköztelennek, elveszettnek érzed magad és egy gyors segítség átlendíthet a mélyponton.
Kérj segítséget Messenger üzenetben, 4 órán belül tudunk időpontot adni egy gyors, probléma-fókuszú telefonos vagy online tanácsadó beszélgetésre.
Jelentkezés: Horányi Bori, +36 70 327 8997; Földiné Koczka Krisztina, + 36 30 773 8621